fbpx
Strona głównaWiadomościEnergia jądrowa w Polsce coraz bliżej

Energia jądrowa w Polsce coraz bliżej

-

W komunikacie prasowym podano, że pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zostać uruchomiona do 2029 r. Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. KGHM szacuje, że inwestycja pozwoli uniknąć w Polsce nawet 8 mln ton emisji CO2 rocznie.

— Mamy zapewnienie ze strony firmy NuScale, że pierwszy reaktor jądrowy w ramach zawartej dzisiaj umowy na sześć reaktorów mógłby już zacząć pracę w roku 2029 — powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. — Na dzisiaj nie przewidujemy, że te reaktory miałyby rozwiązać kwestie udziału energetyki jądrowej w miksie energetycznym. W dalszym ciągu aktualny jest plan budowy co najmniej dwóch elektrowni jądrowych. W przypadku jednej z tych elektrowni proces jest już dość zaawansowany. Przewidujemy, że jeśli chodzi o energetykę jądrową, od 6 do 9 gigawatów, to będą te duże elektrownie jądrowe uzupełnione o komponenty dla firm. W tej chwili nie przewidujemy udziału SMR w zastępowaniu elektrowni, chociaż ta technologia bardzo szybko się rozwija – dodał polityk.

Reaktory NuScale wyposażone są w liczne pasywne — czyli nie wymagające zewnętrznego zasilania — systemy bezpieczeństwa zanurzone w znajdującym się pod ziemią basenie z 15 tys. m3 wody. W razie awaryjnego wyłączenia woda ta wystarcza na 30 dni chłodzenia. Na plac budowy pojedynczy reaktor ma docierać w trzech częściach do montażu na miejscu, a pierwszy NuScale ma powstać w Idaho Falls.

Źródło: PAP, RMF FM

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również