fbpx
Strona głównaWiadomościGwarancje atrakcyjnego finansowania dla firm

Gwarancje atrakcyjnego finansowania dla firm

-

Pandemia wydaje się nie mieć końca. Według danych Polskiego Związku Faktorów i BGK, faktoring stanowi wygodną i atrakcyjną formę dodatkowego wsparcia płynności firm w czasie koronakryzysu. Na koniec listopada 2021 roku udzielono gwarancji na łączną kwotę 3,46 mld zł, zabezpieczając 4,7 mld zł limitów faktoringowych. Łącznie udzielono już firmom 683 gwarancji faktoringowych.

Chociaż wykorzystanie tej formy finansowania przedsiębiorców nie jest rzecz jasna duże (na poziomie 30 proc.) to widać, że rynek faktoringowy się rozpędza. Efektywność pozyskiwania gwarancji jest coraz większa, a sam proces finansowania mało skomplikowany dla przedsiębiorców – szczególnie w porównaniu do tradycyjnego kredytu, który dla małej firmy bywa mało atrakcyjny lub wręcz niedostępny.

Czym jest gwarancja przy faktoringu? Faktycznie jest zabezpieczeniem dla firmy faktoringowej. Dzięki niej jednak może ona zaproponować przedsiębiorcy lepsze warunki finansowania. Maksymalne zabezpieczenie wynosi 80 proc. wartości limitu faktoringowego, a wysokość gwarancji może wynieść aż 200 mln zł. Przedsiębiorca może więc otrzymać do 250 mln zł – na korzystniejszych na ogół warunkach niż przy „normalnym” kredycie.

Przy programie gwarancji faktoringowych z udziałem BGK nie ma też znaczenia branża czy sektor, w jakim firma działa. Z gwarancji mogą korzystać firmy każdej wielkości, zarówno te z segmentu MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa.

Dwa miliardy w postaci leasingu i kredytów

Grupa EBI, w skład której wchodzą Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFG) i Europejski Bank Inwestycyjny, będzie z kolei gwarantować transzę finansowania tzw. wyższego ryzyka, w wysokości – obecnie – ok. 342 mln zł (74 mln euro). Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa zyskają finansowanie ok. 2 mld zł w ramach tzw. syntetycznej sekurytyzacji portfela należności leasingowych i kredytowych. Jest to kolejne już wsparcie dla MŚP w ramach EFG przy zastosowaniu tej metody finansowania.

Sprowadzając to do prostszego języka – nowe kredyty będą udzielane mniejszym polskim firmom na bardziej atrakcyjnych niż dotąd warunkach, na niższą stopę i mają być też bardziej dostępne. Pieniądze zostaną bowiem rozdysponowane równomiernie na terenie całego kraju, a około 85 proc. ma trafić do polskich regionów spójności.

Termin naboru do tego nowego programu upływa 31 marca 2022 r. natomiast okres budowy portfela kredytowego obejmuje 18 miesięcy od daty podpisania umowy między EFI a pośrednikiem finansowym, u którego firma może starać się o kredyt.

Europejski Fundusz Gwarancyjny (EFG) został utworzony przez Grupę EBI w ramach gwarancji Polski i innych państw członkowskich UE po to, by chronić firmy dotknięte kryzysem spowodowanym ogłoszoną pandemią COVID-19. Do EFG przystąpiło 22 spośród 27 państw członkowskich, w tym Polska.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również