fbpx
Strona głównaWiadomościJak bardzo pandemia wpłynęła na rynek pracy i edukacji?

Jak bardzo pandemia wpłynęła na rynek pracy i edukacji?

-

Z najnowszych danych zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że we wrześniu 2021 r. stopa bezrobocia spadła we wszystkich 16 województwach. Jej wartość wynosiła 5,6%. To o 0,2 p.p. mniej niż w sierpniu 2021 r. Najniższe wskaźniki odnotowano w województwach: wielkopolskim (3,3%), śląskim (4,5%) oraz mazowieckim i małopolskim (po 4,8%), natomiast najwyższe w warmińsko-mazurskim (8,6%), podkarpackim (8,3%) i kujawsko-pomorskim (7,8%).

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy we wrześniu b.r. spadła o 2,6% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Z danych MRiPS wynika, że ponad 54% niezatrudnionych osób stanowią kobiety.

Według danych Eurostatu stopa bezrobocia dla krajów Unii Europejskiej (UE-27) w sierpniu 2021 r. wynosiła 6,8%. Najniższe wskaźniki odnotowano w Czechach (2,9%), na Malcie i w Holandii (po 3,2%), Polska zajęła w unijnym rankingu 4. miejsce. Najwyższe wskaźniki odnotowano w Hiszpanii (14,0%), Grecji (13,2%) i we Włoszech (9,3%).

Sytuacja na polskim rynku pracy

W sierpniu 2021 r. 50 największych portali rekrutacyjnych w Polsce opublikowało aż o 21,5% więcej ofert pracy niż w lipcu 2021 r. To wzrost o ponad 323 tys. ogłoszeń. Najwięcej propozycji było na stanowiska: HR Business Partner, rekruter oraz specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

Według raportu „Monitor Rynku Pracy” 77% respondentów jest raczej lub bardzo zadowolonych z obecnej pracy. Największy odsetek zadowolonych respondentów zarejestrowano w budownictwie (80%) oraz hotelarstwie i gastronomii (79%). Ze względu na zajmowane stanowisko najwyższy odsetek osób usatysfakcjonowanych z pracy odnotowano wśród kadry zarządzającej (84%), kierowników średniego szczebla (84%), mistrzów (82%) oraz inżynierów (80%).

Tylko 11% badanych zadeklarowało, że aktywnie poszukuje pracy. Najczęstszym powodem poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia jest wyższe wynagrodzenie proponowane przez innych pracodawców oraz korzystniejsza forma zatrudnienia.

Ponad połowa respondentów posiadających konta w mediach społecznościowych spotkała się tam z kampanią rekrutacyjną na dowolne stanowiska. Największy odsetek badanych (46%) widziało ogłoszenia na Facebooku, tylko 13% grupy badawczej miało do czynienia z takimi działaniami na LinkedInie. 26% uczestników ankiety, posiadających konta w mediach społecznościowych, zdecydowała się w przeszłości aplikować na oferty przedstawione w mediach społecznościowych.

Państwa UE wprowadzają zmiany dotyczące czasu pracy

Na przełomie 2019 i 2020 roku, przede wszystkim w związku z pandemią, wszystkie kraje UE wprowadziły różne formy skróconego czasu pracy oraz tymczasowych subsydiów płacowych. W okresie od marca do września 2020 r. z takich rozwiązań skorzystało ponad 40 mln pracodawców. Dla porównania, w szczytowym momencie kryzysu gospodarczego w 2009 r. z takich środków skorzystało jedynie ok. 1,8 mln pracowników. W okresie pandemii zostały zastosowane tymczasowe odstępstwa od przepisów dotyczących czasu pracy, m.in. w kwestii odpoczynku i urlopów. Miało to zastosowanie przede wszystkim w sektorze zdrowia, opieki, transportu i logistyki. Okres rozprzestrzeniania się wirusa sprzyjał również większej popularności pracy zdalnej. Niektóre państwa wprowadziły obowiązek wprowadzenia takiego rodzaju pracy.

GIGekonomia – system pracy preferowany przez millenialsów

GIGekonomia to model pracy, który wyróżnia duża elastyczność w formie zatrudnienia i sposobie wykonywania świadczeń. Poszczególne zadania są realizowane przez niezależne osoby, które dostarczają usługi w zależności od potrzeb świadczeniobiorcy. Współpraca opiera się na długo- i krótkoterminowych zleceniach, z których każde może być wyceniane osobno. GIGerzy często pracują dla więcej niż jednego klienta jednocześnie. Społeczność preferującą ten system pracy tworzy przede wszystkim generacja Y oraz wchodząca dopiero na rynek pracy generacja Z. Dla tych grup ważna jest niezależność, mobilność oraz możliwość łączenia życia prywatnego z zawodowym.

Wykonywanie pracy jako GIGer wiąże się z innym sposobem oskładkowania i opodatkowania. Najważniejsze zmiany zawarte w Polskim Ładzie, które mogą zainteresować GIGerów, to:

  • niższa stawka ryczałtu PIT (podatek od przychodu): 12% dla branży IT oraz 14% dla osób wykonujących zawody medyczne, podmiotów świadczących usługi architektoniczne i inżynierskie, usług badań i analiz technicznych oraz w zakresie specjalistycznego projektowania;
  • likwidacja zryczałtowanej składki zdrowotnej (proporcjonalna do dochodu) i zniesienie możliwości jej odliczenia od PIT;
  • nowa skala podatkowa składająca się z dwóch progów: 17% – do 120 tys. zł, i 32% – powyżej tej kwoty;
  • stała kwota wolna od podatku podniesiona do 30 tys. zł (nie dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych liniową, 19% stawką podatku).
Pełna wersja raportu dostępna jest TUTAJ.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również