fbpx

Rachunek za prąd bez VAT

-

Anna Bryłka z biura prawnego Konfederacji przedstawiła na konferencji prasowej autorski projekt zwolnienia cen energii elektrycznej z podatku VAT.
W 2021 r. ceny energii wzrosły o prawie 20 proc., co przełożyło się na wzrost całego rachunku za prąd o około 10 proc. Ponadto na każdym rachunku znaleźć można dodatkowe opłaty. Są to: opłata mocowa, za dystrybucję energii, OZE i kogeneracyjna.
– Podwyżek cen prądu nie unikniemy, ponieważ jesteśmy najbardziej ze wszystkich państw Unii dotknięci unijną polityką klimatyczną i drożejących cały czas uprawnień do emisji CO2. Na początku roku to było 40 euro za tonę, a dzisiaj jest już ponad 60 euro za tonę emisyjną – stwierdziła Bryłka.
– Rządzą nami ludzie, którzy już się poddali – powiedział Tomasz Grabarczyk, dyrektor biura prasowego Konfederacji.
W jego ocenie rząd uznał, że nie poradzi nic na rosnące ceny energii, więc rozpoczął kampanię oswajającą obywateli z tym faktem.
– Sposób na walkę z rosnącymi cenami jest i to bardzo prosty. Przygotowany przez jednego prawnika. Bardzo prosta ustawa zwalniająca obywateli z podatku VAT na prąd. Tylko do tego, tak jak mówił prezes Kaczyński, trzeba odpowiedzialności i odwagi – powiedział Grabarczyk.
Konfederacja wymieniła w mediach społecznościowych przyczyny wzrostu cen energii:
– efekt polityki klimatycznej Unii Europejskiej i drożejących uprawnień do emisji
CO2 (60 EUR/tonę), co w szczególności obciąża polską energetykę, w której zdecydowana
większość produkcji pochodzi ze źródeł nieodnawialnych (węgiel brunatny i
kamienny);
– wzrost cen węgla;
– niewystarczająca infrastruktura po stronie magazynów energii, co dotyczy przede
wszystkim energii odnawialnej (pochodzącej ze słońca i wiatru), która jest dostarczana
nieregularnie do sieci dystrybucyjnej;
– zwiększony popyt na energię po pandemii;
– skokowy wzrost cen gazu ziemnego na rynku światowym.
Jak zauważyli politycy Konfederacji, rząd zamiast reagować na wzrost cen energii zamawia kampanię marketingową, która ma przyzwyczaić Polaków do coraz wyższych cen prądu. A przecież wysokie ceny energii są obciążeniem i dla gospodarstw domowych, i dla przedsiębiorców. Coraz wyższe ceny energii oznaczają wzrost cen wszystkich towarów i usług.
– Nie mieliście odwagi, żeby bronić naszych interesów na forum UE. Skapitulowaliście w sprawie polityki klimatycznej, to miejcie dzisiaj odwagę znieść VAT na prąd – zwrócił się do rządu poseł Robert Winnicki.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również