Noc Kupały od zawsze była owiana tajemnicą i wywoływała niemałe emocje. Wczorajsza noc była wyjątkowa!
Od bardzo dawna Słowianie hucznie obchodzili święta, które wyznaczała im sama Matka Natura. Jednymi z ważniejszych świąt było przesilenie zimowe oraz początek wiosny i lata. Jednak najbardziej oczekiwano na Noc Kupały, która jest najkrótszą nocą w roku. Przez to, jest ona owiana tajemnicą i swego rodzaj dreszczykiem po dzień dzisiejszy.
Noc Kupały była wypełniona obrzędami i rytuałami skupiającymi się wokół miłości i płodności. Dlaczego? Ponieważ Kupała był to słowiańskim bóstwem właśnie miłości i płodności.
Noc Świętojańska
Noc Kupały, zwana także jako Noc Świętojańska, była momentem, w którym to ogień i woda były głównymi żywiołami wykorzystywanymi w obrzędach ludowych.
Młode dziewczęta, które nie były zamężne, szły nad wodę, gdzie puszczały wianki – miał to być symbol nadziei, że ich wianek wyłowi nietuzinkowy, wspaniały mężczyzna i weźmie ją za żonę. Była to wróżba dobrego i rychłego zamążpójścia.
Żywioł Ognia
Poza puszczaniem wianków w kapryśną wodę, spędzano także czas nad ogniskiem. Te zaś zapalano w wielu miejscach, zaraz po zmierzchu. Wokół ogniska koncertowała się zabawa całej społeczności. Chętnie przeskakiwano przez płomienie, ponieważ według wierzeń – komu uda się przeskoczyć przez ognisko, będzie żył w szczęściu, miłości, zdrowiu i dobrobycie.
Prócz zabaw wokół ognia, wrzucało się do niego także zioła, które miały magiczne znaczenie. Miały one odegnać złe demony. Dym z ogniska także obfitował w nadprzyrodzoną symbolikę. Miał on chronić uprawy przez złą pogodą i szkodnikami, a zwierzęta przed chorobami.
Kwiat paproci
To nie koniec dawnego celebrowania najkrótszej nocy w roku. Najbardziej zmysłową tradycją, było szukanie kwiatu paproci – z reguły robiono to w parach. Tak więc Noc Kupały była jedyną nocą, kiedy to nie oceniano schadzek niezamężnych par. Dlaczego ta tradycja była taka zmysłowa? Ponieważ kwiatu szukało się.. nago.
Trzeba przyznać, że na przestrzeni wieków celebracja Nocy Świętojańskiej znacznie zmalała na sile.
A Wy celebrujecie Noc Kupały?
Źródła/ Papilot, Pinterest