fbpx
Strona głównaWiadomościRosyjski samolot naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji

Rosyjski samolot naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji

-

Rosyjski samolot wojskowy naruszył szwedzką przestrzeń powietrzną na wschód od wyspy Bornholm. To już drugi tego typu incydent w ciągu kilku miesięcy.

Szwecja porzuca neutralność

Od czasów wojen napoleońskich Szwecja starała dystansować się od polityki i wojen reszty Europy. Zachowywała swoją neutralność tak długo jak Szwajcaria. Nie brała udziału w pierwszej wojnie światowej. Podczas drugiej wojny światowej otwarcie handlowała z Hitlerem dostarczając Niemcom stali niezbędnej do budowy czołgów. Ostatnio jednak polityka Szwecji uległa drastycznej zmianie.

Od początku wojny na Ukrainie kraje skandynawskie w tym Szwecja musiały przemyśleć swoją politykę bezpieczeństwa. Szwedzi nie dołączyli do NATO gdyż nie widzieli takiej potrzeby. NATO było reliktem przeszłości, organizacja stworzona do walki z sowietami bez sowietów nie miała celu. Żaden sąsiad Szwecji nie mógłby i nie chciałby ich zaatakować, nie potrzebowali zatem silnej architektury obronnej. Jednak Rosyjska inwazja na Ukrainę zmieniła wszystko. Od teraz istniał kraj obok który mógł zagrozić Szwecji a Rosyjskie prowokacje, jak naruszenie przestrzeni powietrznej w marcu, wzmagały szwedzkie obawy. W podobnej sytuacji jest granicząca z Rosją Finlandia. Szwedzi zadeklarowali, pierwszy raz w historii chęć przystąpienia do NATO. Procedura potrwa jakiś czas i musi zostać przeprowadzone referendum jednak już teraz zostały podjęte pierwsze kroki.

Incydent w przestworzach

Rosyjski samolot przez krótką chwilę znajdował się w szwedzkiej przestrzeni powietrznej. To jednak wystarczyło aby wywołać prawdziwą burzę. Szwedzkie lotnictwo śledziło incydent monitorując zachowanie intruza, nie zdecydowało się jednak na reakcję. Zamiast tego doszło do reakcji dyplomatycznej. Minister obrony Szwecji podkreślił że jest to naruszenie suwerenności jego państwa i musi się spotkać z wyraźnym potępieniem.

Rosyjskie prowokacje być może mają na celu odstraszyć Szwecję od współpracy z zachodem. Jeśli tak jest to ich efekt jest zupełnie odwrotny. Szwedzi jak nigdy przedtem wyrażają chęć dołączenia do NATO i wyraźnie wspierają stronę ukraińską. Można się spodziewać przyspieszonej procedury dołączenia do NATO w przypadku Szwecji.

Źródło: PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również