fbpx
Strona głównaWiadomościSłynna książka zakazana na Białorusi. Czego przestraszył się Łukaszenka?

Słynna książka zakazana na Białorusi. Czego przestraszył się Łukaszenka?

-

Władze Białorusi nakazały usuwanie z bibliotek i księgarń słynnej dystopii George`a Orwella „Rok 1984”.

Jako pierwsza o sprawie poinformowała redakcja niezależnego tygodnika „Nasz Niwa”, który sam padł ofiarą władz Białorusi. Niezależni dziennikarze dotarli do rozporządzenia w sprawie usunięcia książki. Brzmi ono następująco: „Usunąć ze sprzedaży wszystkie warianty książki G. Orwella Rok 1984. O wykonaniu zameldować do 19 maja” – czytamy.

Wykonując polecenie władz policja ma też meldować każdorazowo fakt usunięcia książki, czy to z biblioteki, czy z księgarni, by władze miały pewność wykonania zadania. Prezydentowi Łukaszence najprawdopodobniej nie spodobał się fakt, że książka była na pierwszym miejscu w rankingu jeśli chodzi o sprzedaż za 2021 rok. Bardzo popularna jest też w Rosji.

Czego się boją?

„Rok 1984” to powieść wydana w 1949 roku. Jest to futurystyczna dystopia o silnych podtekstach politycznych. Demaskuje państwo totalitarne jako takie. Została napisana przez Orwella po jego doświadczeniach z systemem komunistycznym. Powieść ukazuje mechanizmy prowadzące do zniewolenia człowieka przez władzę państwa totalitarnego, które po pewnym czasie jest w stanie kontrolować życie jednostki, a nawet jego uczucia i myśli. Taka sytuacja powoduje ogromny strach jednostki i zniechęca ją do jakiegokolwiek działania.

Ważnym elementem książki jest nowomowa, tak charakterystyczna dla reżimów, bowiem przy pomocy odpowiedniego słownictwa można było oduczyć ludzi myślenia. Zdaniem Orwella, jeśli język ulega degradacji, to niechlujstwo to z czasem przekłada się również na myślenie, a następną ofiarą jest prawda. To z kolei deformuje politykę i ekonomię

Warto przypomnieć, że książka była zakazana w ZSRR aż do 1987 roku. Natomiast w Polsce pierwsze oficjalne wydanie ukazało się dopiero w roku 1988. Z kolei na język białoruski po raz pierwszy została przetłumaczona w 1992 roku.

 

Źródło: LubimyCzytać

 

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również